Muhammed bebek

Give baby a chance...

 

Bebeklerin umut yolculuğu

 

Yaşamı Paris’te yakalayan Muhammed umudu ABD’de arayacak

 

PARİS

 

Muhammed’in hikayesini dört aylıktan itibaren izliyorum. Simdi 19 aylık oldu. Kalbinde önemli bir bozuklukla dünyaya geldi. Literatürde ‘Hypoplastic Heart’ olarak bilinen bir anomaliye sahip olan Muhammed için Türkiye’de aldığı her nefes  bir eziyet haline geldi.  2005 yılının Aralık ayında doğan Muhammed Seyda, Türkiye’de doktorların umudu kestiği bir anda Paris’e getirildi ve burada bir Türk doktorun, Emre Belli’nin ameliyatıyla yaşama şansını yakaladı. Avrupa’nın en büyük çocuk kalp cerrahisi merkezi olan Marie Lannelongue Hastanesi’nin ikinci adamı olan Belli, Muhammed’e iki kritik ameliyatla yaşam kapısını aralıyordu. Belli’nin hikayesi ise ayrı bir yazı konusu. Zira, Emre Belli, Sevim-Mihri Belli çiftinin 12 Eylül 1980 darbesi atmosferinde Türkiye’de ihtisas yapabilme şansı tanınmamış oğlu. Simdi Avrupa’nın sayılı çocuk kalp cerrahları arasında… Şimdi yeni kurulan Türk hastanelerinin takibe aldığı bir hekim.

 

Muhammed’in yaşam mücadelesi sürüyor. En ufak bir soğuk algınlığında yeniden ölüm kalım noktasına gelen Muhammed’in babası İrşad Seyda, oğlunun daha fazla yaşayabilmesi için çırpınıyor. Türkiye’de tedavisi neredeyse imkansız olan Muhammed’in ailesi çareyi yurtdışına yerleşmekte arıyor. Aile, tedavisinin hem maddi hem de tıbbi açıdan daha uygun olduğu ABD’ye gitmeye karar verdi. Zira onbinlerce euro tutarındaki ameliyatların masrafı aileye büyük bir yük getiriyor.

 

Türkiye’deki sigorta sistemi, tedavisi çok pahalı olan bu hastalıklarda maalesef bebekleri yarı yolda bırakıyor. Mali durumu iyi olan ailelerin bebekleri yaşama fakir çocuklardan 1-0 önde başlıyor. Cezayir, Tunus gibi ülkelerden gelen çocukların ameliyatlarını da gerçekleştiren

Dr. Belli, Fransa’daki ameliyatlar için bu çocukların ailelerinin cebinden tek kuruş çıkmadığını, uçak masrafı dahil olmak üzere tüm ödemelerin sosyal sigorta kurumu tarafından gerçekleştirildiğini anlatırken, yüzüm kızarıyor.    

Bir bebeğe fakirliğini ve bu yüzden yaşama şansının azaldığını nasıl anlatırsınız? Anlatsanız bile, anlamadığı için yüzünüze gülücükler göndermeye devam eder.

 

Bu arada, Muhammed’in hikayesi artik internette: www.babyseyda.com

 

 

 

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !