UFUK TURU-2 PARİS MEKTUBU

Seçimlerden sonra yeni takvim

 

Söze değil, öze bakmanın zamanı yakındır

 

SAADET ORUÇ-PARİS

 

Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkiler, adeta bir örümcek ağına takılmış gibi, beklemede. Bu örümcek ağını oluşturan ise Fransa’nın başta Ermeni konusundaki tutumu, diğeri ise AB konusunda Ankara’da sinirleri gerdiren mesajları.

 

Ancak, tüm bunları seçim kampanyasının başlıca konusu yapan Nicolas Sarkozy’nin seçilmesinin ardından iki ülke ilişkilerinde olumlu gelişmeler yaşanmaya başladı. Popülist siyasi nutuklara rağmen Ankara’ya bu iki konuda ‘rahatlatıcı’ mesajlar gitmeye başladı.

Türk yetkililer, Türkiye ve Fransa’daki seçim sürecinin tamamlanmasıyla, iki ülke arasında yeni bir ziyaret takvimi hazırlanacağını dile getirdiler.

 

 

Sözde Ermeni soykırımının inkarının cezalandırılmasına ilişkin yasanın Senato’dan  geçip, yürürlüğe gireceğine artık pek ihtimal verilmiyor. Çünkü bu olasılığın sonuçlarının ‘pire için yorgan yakmak’ anlamına geleceği artık herkesin kabul ettiği bir gerçek. Bu konuda ufuk turu yaptığımız yetkililerin içi oldukça rahat.

 

Ermeni diasporasının önemli isimlerinden Alexis Govciyan ise, Ekim ayında yasama yılına başlayacak olan Senato’dan bu metnin geçeceğine inanıyor. Metinde bazı değişiklikler yapılabileceğini ancak Ermeniler olarak bunu istemediklerini dile getirerek, kendilerine yasa konusunda yapılan bazı telkinlerin varlığını ifade ediyor. Govciyan, Türkiye ile diyalog istediklerini de dile getirerek, ilginç bir randevu haberi veriyor. Aralık ayında, yani ünlü inkar yasasının Fransa Meclisi’nde kabulünün hemen ardından TBMM’den davet aldıklarını belirtiyor.

Davetin ‘gelecek nesiller için bir girişimde bulunmak’ önerisini taşıdığını belirten Govciyan, gelecekte bu tür girişimlere açık olduklarını dile getiriyor.

 

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı’ndan Fransa’daki Ermeni diasporasına gelen bu davet, Hrant Dink suikasti nedeniyle gerçekleşmeden suya düşüyor. Ancak Govciyan, yanında Avrupa’daki Ermeni diasporasının önde gelen isimleriyle Dink için düzenlenen törenlere katılmak üzere, Ankara’nın daveti üzerine Türkiye’ye geliyor.

 

İlişkilerinde tarihsel önyargı ve tabuların bulunduğu ülkeler arasındaki duvarları yıkmanın önde gelen yöntemi sivil toplum kuruluşlarının arasındaki ilişkilere öncelik vermekten geçiyor. Zira, MHP eski Genel Başkanı Alpaslan Türkeş ile Ermenistan eski Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan’ın yıllar önce gerçekleşen gizli Paris buluşmasını, eşbaşkanlığını Kaan Soyak’ın yaptığı Türk-Ermeni İş Geliştirme Konseyi’nin girişimleri izlemişti. Ardından da önce gazeteciler, bilim adamları arasında karşılıklı görüşmeler olmuş ve iki ülke arasında ‘çoklu toplantılar marjında’ gizli diplomatik buluşmalar gerçekleşmişti. İşte o yüzden Ermeni konusunun nihai çözümünün anahtarı sadece Kafkaslar’da değil, Avrupa başkentlerinde.

 

PKK konusunda sessiz ve derinden girişimler

 

Ankara-Paris hattında yaşanan bir başka gizli süreç de PKK konusunda sürüyor. Şubat ayında başlatılan ve Patrick Deveciyan’ın ve başka siyasetçilerin girişimleri sonucu hedefine ulaşamadan sekteye uğrayan PKK’nın para kaynaklarının kurutulmasına yönelik operasyon, başka boyutlarda devam ediyor. Geçtiğimiz ay, Diyarbakır’a gelen Fransız savcılar, operasyonun ikinci aşaması için Türk makamlarla yoğun görüşmeler gerçekleştirdiler. Fransız savcılar, operasyon konusunda işbirliği çalışmalarını sürdürürken, Paris’in terör öncelikleri de masaya yatırıldı. Aldığımız duyumlara göre, sadece PKK değil, El Kaide’nin Türkiye bağlantıları da enine boyuna konuşulan konular arasındaydı.

 

Operasyonun başındaki isim, Jean-Louis Brugiere, operasyona siyasetçilerin müdahalesinden pek de hoşnut kalmadı. Siyasete atılması için gelen teklifi değerlendirdi ve 10 Haziran’da yapılacak seçimlerde Sarkozy’nin partisi UMP’den seçilebilmek için uğraşıyor. Operasyonda gözaltına alınan 16 isim ise, sıkı denetim altında. PKK’ya yakınlığıyla bilinen Ahmet Kaya Kültür Merkezi’ne yaklaşmaları, bu derneğin bulunduğu sokağa girmeleri yasak. Okula gitmeleri ya da çalışmaları istenmiş.

 

Operasyonla ilgili kafa karıştırıcı bir başka bilgi ise, yakalanan örgütün üst düzey bazı isimlerinin sahte pasaport yakalattığı şeklinde. Yani operasyonun zamanlaması, Avrupa’da bulunan ve örgütle anlaşmazlıkları bilinen bazı isimlerin Kandil Dağı’na ulaşmalarını engelleyecek şekilde düzenlenmiş. Bakalım önümüzdeki günlerde gelecek bilgilerle Avrupa’nın PKK konusundaki gündemi daha fazla belirginleşecek gibi görünüyor.

 

Uzaktan nasıl görünüyoruz?

 

Öte yandan, Türkiye, batıda sanıldığından daha fazla mercek altında. Türkiye’de yaprak kıpırdasa, sesi buralarda yankı yapıyor. Düzenlenen ve yaklaşık 2 milyon kişinin katıldığı gösteriler başlarda, laik cephenin ‘kendi’ değerlerine sahip çıkması olarak yorumlanmıştı.

Ama bakın, Fransa’nın en saygın gazetesi Le Monde’un Türkiye uzmanı yazarı Sophie Shihab, gösterileri nasıl yorumladı:

‘Nisan ayından bu yana Türkiye’de gösteriler düzenleyen 2 milyon kişi,  ‘ne ABD, ne AB’ diyerek eski kıtanın altermondialistlerine benziyorlar. Bu kişiler ordunun desteğini alan katı Türk milliyetçileri. Başbakan’ın AKP’si  ise evrensel değerlere, AB’ye, küreselleşen ekonomiye  ve  İsrail ile ittifaka açık. Bu alarm zilleri, toplumun varoşlarda ve başka yerlerde yasayan coğunluğunu pek etkilemiş görünmüyor.  Rövansı işsizlik ve yolsuzlukla daha fazla savaştığına inandıkları AKP için sandıkta oy vererek alacaklar.  Bir arastırma sonuclarına göre, Türklerin yüzde 39’u ordunun Nisan ayındaki müdahalesini destekliyordu. Ordu, şunu cok iyi biliyor ki, açıktan bir müdahale yabancıların tepkisini cekip, sıcak parayı kaçıracak. Ortam halen gergin.  Sınırotesi operasyon, Hrant Dink suikastinin failleriyle ilgili soruşturmanın bloke olması bunun en büyük nedenlerinden. Toplum ise, temsilcilerinden daha az kutuplaşmış durumda.  Aslında kendilerini sessiz çoğunluk olarak gören laikler ise aslında  azınlıktalar.  Onların gösterileri  de emekli bir askerin yönettiği Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından yönlendiriliyor..AKP ise uzlası çizgisinde bulunuyor.’

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !