UFUK TURU-star gazetesi'nde yayınlanan haftalık yazılarım

 

UFUK TURU

 

 

Sarkozy, daha diplomasiye başlamadı

 

Fransa’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonucu, belki de en çok Türkiye’yi ilgilendiriyor.

 

Zira, AB sürecinden, sözde Ermeni soykırımının inkarının cezalandırılmasına pek çok konuda, Ankara’nın Avrupa ile ilişkilerini etkileyecek gelişmelerin anahtarı en azından önümüzdeki altı ay boyunca Paris’in elinde olacak.

 

Brüksel-Paris arasında Türkiye’nin AB üyeliği konusunda karşılıklı bir direnç sözkonusu olacak.

 

Bütün bunların açık işaretleri, Sarkozy’nin ilk Brüksel ziyaretinde mevcuttu ve Sarkozy, fikrini değiştirmediğini açıkça dile getirdi.

 

Seçim kampanyası boyunca, dış politika konusundaki her soruya Ankara’nın AB üyeliğine karşıtlığını açıklayarak cevap veren Sarkozy, seçilir seçilmez, üstelik 10 Haziran’da yapılacak milletvekili seçimleri öncesi, ‘Kusura bakmayın, tüm bunlar seçim söylemiydi,’ diyemezdi. Demeyecek. 10 Haziran ve 17 Haziran’daki seçimlere kadar Sarkozy’den umut beklememeli.

 

Şurası kesin ki, oy oranını katlamak için ülkedeki aşırı sağ seçmenin önceliklerine, yani AB genişlemesine, sosyal devletin küçülmesi çağrılarına, Fransa’nın Ortadoğu konusundaki önceliklerine Elysee Sarayı’nın eski sakininden farklı baktığını gösteren Sarkozy, siyasetle diplomasi arasındaki dengenin kurulmasını önümüzdeki birkaç aya bırakmış durumda.

 

Ben yine de, seçim kampanyası sırasında, ısrarlı sorularım karşısında, ‘Zamanı geldiğinde size gerekli güvenceler verilecek. Endişelenmeyin,’ diyen eski başbakan Jean-Pierre Raffarin ve diplomasinin sihirli çubuğuna güveniyorum.

 

arabaşlık

İyi polis-kötü polis

 

Quai d’Orsay’e beklenmedik bir şekilde Bernard Kouchner’i getirmesi ise, Fransa’nın siyasetin hamasi nutuklarından diplomasinin inceliklerine ‘havuç-sopa’ politikasıyla ince ayar bir şekilde geçeceğinin göstergesi. İçişleri Bakanlığı yaptığı dönemin etkisiyle diplomaside ‘iyi polis-kötü polis’i oynayacak.

 

Fransa, ailelerinin ‘dini geçmiş’lerini de paylaşan iki isim olan Sarkozy-Kouchner ikilisiyle artık Washington’u ve oradaki büyük lobileri daha fazla kollayan bir politika izleyecek.

 

Fransa’nın Araplar lehine ibrenin kıpırdadığı geleneksel Ortadoğu politikasında İsrail’i daha fazla gözetmesi şaşırtmamalı.

 

Irak ve kuzeyi konusunda, Fransa’nın Ankara’da tepki uyandıracak bir şekilde farklı bir çizgi izlemeye başlaması da sözkonusu olabilir.

 

Sözde, Ermeni soykırımının inkarının cezalandırılmasına ilişkin yasa tasarısı, Senato’da buzdolabında. Bu yasa, yasama döneminin başlamasıyla masaya konacak öncelikler arasında.

 

Türkiye, Fransa ilişkileri 12 Ekim’de bu yasanın Fransa Meclisi’nde kabul edilmesinden bu yana kelimenin tam anlamıyla askıdaydı. Fransız askeri uçuşlarının Türk hava sahasından geçişindeki blok izinler iptal edilmiş ve her uçuş için ayrı prosedür isteniyordu. Uluslar arası toplantılar dışında, Ankara, Paris’e yönelik ziyaretleri askıya almıştı. Şurası kesin ki, bu yasanın yasalaşıp, yürürlüğe girmesi Ankara-Paris hattında tamiri olanaksız yaralar açacak. İşte bu yüzden, Fransa şimdi bu yasanın ‘değişikliklerle’ yeniden gündeme getirilmesi ya da tamamen gündemden kalkması yolunu deneyebilir. Böyle bir gelişme, sürpriz olmamalı. 24 Nisan’daki sözde Ermeni soykırım anmasından sonra sorularımı yanıtlarken dayanamayıp, ‘Türkiye’ye niye bu kadar düşmansınız?’ diye sorduğum Patrick Deveciyan’ın hükümetdışı kalması iyi işaret. Hükümet oluşumunu doğru okumak gerekiyor.

 

Ankara, Brüksel’le ilgili gelişmeleri bir süre daha  Paris süzgecinden geçirmeli. Ama Fransa da, çiçeği burnunda cumhurbaşkanının kendi damgasını vurmasını vurma çabalarının ‘pahalıya patlama’ riskini elbette yakından izliyor ve geleneksel Fransa diplomasisi, Sarkozy’ye ‘fren’lerin nerede durduğunu hatırlatacak.

 

Portre

 

Cecilia Sarkozy

 

Fransa’da seçimlerin ardından en dikkat çeken fotoğraf, yeni First Lady, Cecilia Sarkozy.

 

Sarkozy’nin seçimler öncesinde piyasaya çıkan kitabı ‘Temoignage’ Tanıklık’ta ‘Halen adını söyleyemiyorum. C.’ diyerek ilk günkü kadar sevdiğini ve adını bile telaffuz edemediğini yazdığı eşi. Şimdiden, Cecilia Sarkozy’nin magazin dergilerinin yeni idolü haline geldiğini söylemek yanlış olmaz. Zira Cecilia Sarkozy, aşkları, farklılıklarıyla siyaset ve diplomasinin fanusunda yaşamayacağını ilan etmiş durumda.

 

Fransa’da AB Anayasası oylaması sırasında dünyaca ünlü organizatör Richard Attias ile birlikte olmaya başlaması, onunla birlikte Paris’i terk edip, ABD’ye yerleşmesi, sonra da Sarkozy’nin ısrarla onu ikna etmesi sonucu ABD’den ‘Attias’ın eşliğinde’ Paris’e dönmesi…

 

İçişleri Bakanı olan eşi Nicolas Sarkozy onu apronda karşılarken, sevgilisi uçakta kalır ve gözyaşlarına boğulur…

 

Seçim kampanyası, Cecilia-Nicolas çiftinin elele verdiği karelerle başlar… Ama seçimin ikinci turunda Cecilia’nın oy vermediği dedikoduları gündeme bomba gibi düşer. Kimine göre, Sarkozy’nin sadakatsizliği, kimine göre Cecilia’nın yeni ilişkileri buna neden olmuştur.

 

Elysee’den artık sadece siyaset-diplomasi değil, renkli haberler de alacağız.

 

arabaşlık

İki gazetecinin seçim yenilgisi!

 

Christine Ockrent… France Europe Express programının yapımcısı ve sunucusu… Seçim sonuçları ve yeni kabine açıklanınca yıllardır ilgiyle izlenen programını sonlandıracağını açıkladı.

 

Beatrice Schoenberg… Ana haber bülteni sunucusu… Bu iki başarılı gazeteci de, France Televisions yönetiminin de telkinleriyle görevlerinden ayrılıyorlar.

 

Zira, Oeckrent, Dışişleri Bakanı Kouchner’in, Schoenberg de François Filon kabinesinin bir başka ismi, Jean-Louis Borloo’nun eşi.

 

Şimdi bu karar, medya dünyasında yeni bir soruyu da akıllara getiriyor: ‘Peki, bir erkek gazeteci, kadın bir bakanın eşi olsaydı, istifası istenir miydi?

 

Ajanda

İDİL BİRET PARİS’TE

 

Paris, sadece siyaset ve diplomasi değil. Hatta aslında hiç değil. Kültür ve sanatın başkenti Paris, Türkiye’den esen rüzgarları taşır. Ve bu rüzgarlar da Champs-Elysee Caddesi üzerinde bulunan Türkiye’nin Tursim Tanıtma Ofisi’nde buluşur. İşte önümüzdeki günlerde Paris’in heyecanla ağırlamaya hazırlandığı isim dünyaca ünlü piyanistimiz İdil Biret. İdil Biret, Turizm Müşaviri Serpil Varol’un evsahipliğinde düzenlenecek davette son kitabı ve CD’aini tanıtacak.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !