Yaşamdan acı bir kare

Suçu ağaçtan erik koparmak

 

Adaletin bu mu dünya?

 

Paris’te 17 yaşındaki Türk inşaat işçisi ömür boyu felç, suçlular serbest

 

Saadet ORUÇ – Paris

 

 

Harun Kaya 17 yaşında. İnşaat işçisi. Yedi kardeşin dördüncüsü. Ağrı’dan göç etmişler. İnşaatlarda çalışarak babası Nusret Kaya’nın evi geçindirmesine yardımcı olmaya çalışıyor. DU. Ta ki, Paris yakınlarında çalıştığı bir evin bahçesindeki erik ağacından erik toplayana kadar. Evin sahibi olan çingeneler, erik topladığı için Harun’a çıkışırlar. Çıkan tartışmada, önce Harun’a bir tokat atılır, Harun karşılık verir. Çingeneler, bunun hesabını sormak üzere, bölgedeki tüm adamlarını eve çağırır. Oradan çıkmayı başaran Harun’u arabayla kovalarken, yanındaki iki inşaat işçisi arkadaşlarını başına silah dayayarak rehin alırlar. Harun’a yetişen arabadaki ‘şehir eşkıyalaraı’ ise, arabayla çarparlar. Yarı baygın durumdaki Harun hastaneye kaldırılır ve günlerce komada kaldıktan sonra, belden aşağısının ömür boyu felç kaldığı anlaşılır.

 

Star’a konuşan baba Nusret Kaya isyanlarda. ‘Oğluma bacak olurum, ayak olurum. Ama adaletin bu mu dünya? Burada yabancıyız diye horlanıyoruz,’ diyor.

 

Yapılan soruşturmada gözaltına alınan iki zanlı, serbest bırakılınca, sadece babanın değil, olayı izleyen Fransız polisi de adalete isyan ederler.

 

Şimdi, Harun’un bir daha yürüyerek gidemeyeceği lisesi kolları sıvamış durumda. Büyük bir yürüyüşe hazırlanıyorlar.

 

Bu adaletsizlik, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye de iletildi. Sarkozy’ye mektup yazıldı.

 

Harun, hastanede yatağa bağlı bir şekilde iyileşmeye çalışıyor. Olay üzerine, saldırgan çingeneler kayıplara karıştılar. Evlerini boşaltıp, sırra kadem bastılar.

 

Baba Nusret Kaya ise, sessiz isyanını kuşanıp, bu adaletsizliği anlatmaya çalışıyor.

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !